• Hem

Dags för val på  Bergsåkers skola

På Bergsåker skola behöver eleverna varken vänta till söndag eller sina 18-årsdagar för att få rösta.

Postat 6 september 2018 av Webbmaster

 

Etiketter: skolval

Under torsdagen har Skolval 2018 ägt rum runt om i landet och självklart också på Bergsåkers skola. Skolvalet ger eleverna en chans att ta ställning genom att i en verklighetstrogen situation rösta på sitt favoritparti. 

På Bergsåkers skolan kunde eleverna ur årskurserna 7-9 gå till Elevrummet och lägga sin röst. Röstmottagare i vallokalen var representanter ur Elevrådet. Att eleverna tagit sitt demokratiska ansvar på allvar råder det inget tvivel om. 
- Under en positiv och högtidlig stämning har eleverna strömmat in och röstat, säger Ulrika Gustafsson, fritidspedagog på Bergsåkers skola. 

På måndag kommer resultatet av elevernas röster att presenteras.  

 

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste kommentarer

Senaste nyheterna

Etikettmoln