• Hem

En möjlighet för eleverna att tanka energi inför den spännande hösten

Foto: Anita Söder Foto: Anita Söder

Nu har höstterminen kommit igång ordentligt på Bergsåker skola!
Att skolorna startar är ett säkert hösttecken, liksom nyplockade äpplen. På mellanstadiet kunde eleverna under måndagen njuta av detta hösttecken då en omtänksam person ur personalen tagit med en äppelkorg och placerat den väl tillgänglig!

Postat 2 september 2018 av Webbmaster
Etiketter: skolstart

I år mjukstartade höstterminen på Bergsåkers skola med olika utflykter för årskurserna 8 och 9 medan årskurs 7 var kvar på skolan för att bekanta sig med lokaler, varandra och personalen. På mellanstadiet var olika lekar och schemabrytande aktiviteter i fokus. 

Blickar vi framåt väntar föräldramöten, utflykter till Gudmundstjärn för vissa klassern, skol-DM, fredagscafé, skolval och flera andra spännande aktiviteter. Hösten ser lovade ut här på Bergsåkers skola. 

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste kommentarer

Senaste nyheterna

Etikettmoln