• Hem

På väg mot kunskap tillsammans

Foto: Johanna Fors
Foto: Johanna Fors

I årskurs sex har eleverna jobbat med enkla mekanismer. Resultatet blev en händelsebana.

Postat 7 maj 2018 av Webbmaster
 

Etiketter: årskurs 6

 Tillsammans har årskurs 6 på Bergsåkers skola arbetet med enkla mekanismer. I uppgiften krävdes det att eleveerna skulle ha med minst tre av de fem enkla mekanismerna  som består av kilen, lutande planet, hävstången, hjulet och skruven. Slutuppgiften var en händelsebana.

Eleverna har skissat tillsammans i grupp, konstruerat, byggt och filmat tillsammans. Därefter har de analyserat och utvärderat sin bana och gruppens samarbete enskilt. Till sin hjälp i utvärderingen har de haft en matris utifrån kunskapskraven i åk 6. 

Nyhetsarkiv

Länkar

Senaste kommentarer

Senaste nyheterna

Etikettmoln