• Hem

Vikingatiden årskurs 4

I årskurs 4 har vi de senaste veckorna arbetat med vikingatiden. 

Postat den 13 november, 2013 av Webbmaster
 

Etiketter: mellanstadiet

Vi har bland annat lärt oss om de utmärkande dragen för vikingatiden och om nordens kulturmöten med Europa och övriga världen genom vikingatidens handel, migration och plundringar. Vi har även undersökt vilka spår av vikingatiden man kan finna i våra dagar och lärt oss om arkeologiska fynd och vad de kan berätta om kulturmöten och om likheter och skillnader i livsvillkor för barn, kvinnor och män. Samverkan SO/Bild. I ämnet bild har barnen inhämtat fakta från historiska bilder och vad bilderna berättar därefter har de själva skapat egna bilder till redovisningar och konstruktioner såsom hällristningar och runstenar.

Nyhetsarkiv

Senaste kommentarer

Senaste nyheterna

Etikettmoln