• Hem

Ung utan pung

Idag hade årskurs 5-6 besök av teatergruppen "Ung utan pung". Eleverna fick se en pjäs som hette <3mig.nu. Som handlade om om internet, trakasserier och livet IRL.
Pjäsen höll hög klass och bjöd på många skratt. 
Ett stort tack ska ni önskar vi på Bergsåkers skola.

Postat den 11 oktober, 2013 av Webbmaster
 

Etiketter: mellanstadiet

- om internet, trakasserier och livet IRL.

<3mig.nu - om internet, trakasserier och livet IRL.

<3 mig.nu är en föreställning för elever 9-13 år om vad som egentligen händer på nätet. Är det verkligen så stor skillnad på det som händer digitalt och det som händer i verkligheten? Varför är det lättare att skicka ett hjärta till någon man tycker om i ett sms än vad det är att säga det? Räknas det man skriver eller laddar upp på nätet på riktigt? Och lite kritik får man väl ändå tåla, det är ju bara att logga ut om man inte vill se…
<3 mig.nu tar upp taskiga saker, ideal och funderingar kring vem som egentligen sa vad. Men också om kompisar och vänskap

Nyhetsarkiv

Senaste kommentarer

Senaste nyheterna

Etikettmoln