• Hem

Teknikspanarna

Här får ni se eleverna i arbete, samt vid redovisning av finaluppdraget där de tillverkat prototyper av sina produkter.

 

Postat den 26 Mars, 2013 av Webbmaster

Etiketter: mellanstadiet

Under vårterminen 2013 har åk 5 arbetat med teknikutveckling.

Vi inledde med "min teknik dag och spanade efter vad är teknik? Därefter har vi spelat behovsbingo, inrett ett kontorsrum, producerat askar, designat dammsugare och slutligen genomfört ett finaluppdrag. Allt utifrån produktionscykeln. Här får ni se eleverna i arbete, samt vid redovisning av finaluppdraget där de tillverkat prototyper av sina produkter. Superpennan, MTM-pennan, första barn bilen, multistolen, klonmaskin, rostaren, blindglasögon och ATM:s sun-gun.

Nyhetsarkiv

Senaste kommentarer

Senaste nyheterna

Etikettmoln