• Hem

9A visade klass

Åter igen visade klass 9A`s pojkar klass då man utan avbytare bärgade hem brons pengen i fotbolls Dm.

 

Postat den 21 Maj, 2012 av Webbmaster

Etiketter: idrott

 

Först ut ställdes man emot Höglunda skolan där man förlorade med ynka 1-0. För att i nästa match fullständigt köra över Stöde skolan med hela 12-0. Sista matchen i grupp spelet vart emot Fränsta skolan. Den matchen slutade 4-0 till Bergsåkers favör.

 

I kvartsfinalen ställdes man emot engelska skolan. Den matchen vann Bergsåker med 5-2 och semifinalen var ett faktum. I semifinalen så mötte man åter igen Höglunda skolan och man förlorade med 2-0. Ska väl nämnas att Höglunda vann hela Dm.

 

I matchen om brons pengen så mötte Bergsåker sin vapendragare Vibacke skolan. Matchen slutade 1-1 och fick avgöras genom straffar. Bergsåker vann straff duellen och säkrade därmed bronset.

 

Totalt spelade alltså Bergsåkers skolan 6 matcher utan avbytare inte illa !

Nyhetsarkiv

Senaste kommentarer

Senaste nyheterna

Etikettmoln