• Hem

Bergsåker vann Fair play trophy

På bilden ser vi vinnarna i åretsupplaga av Fair play trophy åk 6 : Anton Andersson, Jonas Andersson, Johan Berg, William Bergh, Jonas Dicklo, Max Jonsson, Jakob Dahl Jonsson, William Persson, Anton Schröder, Isac Tjernström, Eric Westin, Kajsa Bergsten, Josefine Jonsson, Linn Jonsson, Irma Larsson, Ida Nordström, Emma Svensson, Simone Söderblom, Wilma Wärulf.

Bergsåkersskola stod för en rejäl bragd när man igår tog hem årets upplaga av Fair play Trophy åk 6.

Men vägen dit var inte helt enkel. I första matchen ställdes man emot Vibacke skolan och åkte på pumpen med 3-4 i en jämn match. Andra matchen vann man emot Högoms skola med 5-1 och gick vidare till kvartsfinal. Där ställdes man emot Uslands skola. Matchen slutade lika och straffar avgjorde det hela. Bergsåker drog det längsta strået och vann straffläggningen och kvalificerade sig till semifinal.

I semifinalen mötte man åter igen Vibacke skolan men denna gång fick Bergsåkers revansch. Man vann med 6-4 och finalen var ett faktum. I finalen mötte man Nivrena skolan som hade mer eller mindre öst in mål under turneringen. Men mot ett laddat Bergsåker hade dom inte en chans. Bergsåker vann finalen med hela 10-3.

 

Ett stort grattis till er alla.

 

Postat den 16 Mars, 2012 av Webbmaster

Etiketter: idrott

Nyhetsarkiv

Senaste kommentarer

Senaste nyheterna

Etikettmoln